1.100 PERSONER FIRMAEVENT M/ TELTE
JUBILÆUM & SOMMERFEST I TELTE
I maj måned blev Luksustelte booket af Impact Group, til at løse en stor opgave for en tilknyttet virksomhedskunde. En opgave med udgangspunkt i, at skulle skabe unikke rammer for en jubilæumsfest med invitation til kunder og deres tilhørende familie. Arrangementet fandt sted ved en stor sportsplads på Fyn, tæt på virksomhedens hovedafdeling. Gæstelisten lød total på omkring 1.100 gæster.
Arrangementet fungerede som et åbent heldagsevent, og bød på bl.a. picnicområde, foodtrucks, workshops for børn samt masser af live musik fra en lang række af artister. Alt akkompagneret med en energisk og humoristisk konferencier igennem hele arrangementet, Jacob Haugaard.
MUSIK & FEST I TELTE OG UNDER ÅBEN HIMMEL
Ønsket for arrangementet var at skabe et uformelt miljø med højt til loftet, som samtidig inspirerede gæsterne til at interagere med hinanden. Da virksomheden havde en stor sportsplads til rådighed tæt ved hovedafdelingen, var det nærliggende at gøre brug af det velkendte areal – dog med nye og inspirerende rammer.
Løsningen vi derfor skabte var med udgangspunkt i at skabe et åbent rum, og med stor kapacitet til sidemiljøer samt stå områder. Total set blev løsningen bygget op af 14 tipier, fordelt i 2 forskellige sektioner. Begge sektioner sammenbygget af 7 x Stratus tipier, med alle sider oppe, for at skabe det åbene rum til hurtig passage ind og ud.
En opsætning som total spredte sig udover knap 3200 kvm, og havde en siddekapacitet til cirka 60% (600 siddepladser) Supplerende blev benyttet 8 nimbus tipier til overdækning af de forskellige madboder.
LIVE MUSIK & FUNKLENDE LYS
En opsætning som total spredte sig udover knap 3200 kvm, og havde en siddekapacitet til cirka 60% (600 siddepladser) Supplerende blev benyttet 8 nimbus tipier til overdækning af de forskellige madboder.
Tipierne var alle udstyret med funklende lyskæder fra top til tå, og de 75 tipi-borde var simpelt pyntet med små buketter af markblomster. Sammen skabte det en magisk, uformel og varm atmosfære, som blev nydt af forældre som børn til langt ud på aften. Til dags dato vores største opsætning, og et event vi ser tilbage på med stor glæde og sejr.
TIPI-BESKRIVELSE
Impact-Group havde valgt følgende produkter til opsætningen:
14 x Stratus-telt – 8 x Nimbus-telt – Lyskæder fra top-til-tå – 75 x Tipi borde – 75 x Bænke-sæt – Den Grønne Horseboxbar (vi ejer ikke denne mere) – Supplerende projektledelse på byggesag, el, brand & lys
Venue: Idræts stadion på Fyn
Afvikling: Impact Group
Fotograf: Storybook Studio
Brug for en mere visuel præsentation af opsætningen?
Så klik på plantegningen nedenfor.
SE OGSÅ
SE OGSÅ
FRA HAVE TIL VENUE MED TELT
HVORFOR MASTETELTE 6×9 & 6×12
VIRKSOMHEDER VÆLGER TELTE TIL FIRMAEVENT OG SOMMERFESTER
TELTE TIL FESTIVALER
GENERATIONSFESTER I TELT
EKSTRAORDINÆRT SMUKT TELTBRYLLUP
NYE PRODUKTER I 2026 SÆSONEN
BRYLLUPSSTOLE / -BÆNKE
TRÆ I MIDTEN AF TELTET
GAVEBORD V/ FESTER I TELTE
Hvad skal der stå på en bardisk?
Vielse, reception og fest i samme telt
SOLSIKKER VED TELTFESTER
18 ÅRS FØDSELSDAG I SMUKT TELT
WOODSTOCK TEMA TIL FEST I TELT
FÆLLES FØDSESLDAG I TELT
GLITRENDE CD-GUIRLANDER SOM PYNT V/ TELTFEST
LYSKÆDE ALLÈ PÅ TO ELEGANTE MÅDER
HVORDAN LAVER MAN ROMANTIK I TELTENE?
SKAL I GENGIFTES ?
FEST I TELT UDEN GULV
BARTENDERE V/ TELTFESTER
POP UP RESTAURANT I TELT
TRE TELTE PÅ STRIBE
HOLD JERES DRIKKEVARER KOLDE VED TELTFESTER
TELTE VED 3DAYSOFDESIGN
STUDENT – OG KLAR TIL FEST?
Jordvarme v/ telteopsætning
Diskokugle i tipitelte